Toplumumuzda Sessiz İletişim

Toplumumuzda iki tür iletişim öne çıkmaktadır: Sessiz İletişim ve Gürültülü İletişim

1.    Sessiz İletişim

Sessiz iletişim yöntemleri çeşitlidir:

Kaş Göz Yaparak İletişim: Misafir geldiğinde çocuğuna kaş gözle arzuladığı dünya düzenini aktaran annelerin önderliğinde gelişmiştir. Eskiden daha yaygındı bu iletişim şekli. Kolonya tutulması, büyüklerin elinin öpülmesi, ayak ayak üstüne atılmaması, saçma sapan konuşulmaması için hep kaş gözle iletiştik ebeveynlerimizle. Söylenen şeyi yapmak istemediğimizde kaşlarımızı kaldırıp kaldırıp indirerek “hayır, yapmıcam” mesajını verirdik.

Pis Pis Bakarak İletişim: Fazla enerji harcamadan karşı tarafa gözdağı vermek isteyenlerin rağbet ettiği bir iletişim şeklidir. Gözdağı verilen kişi korkusuzsa “ne var lan?” der gibi sert bir şekilde göz kırpıp karşılık verebilir.

Fazla enerji harcamadan gözdağı vermeye bir örnek aşağıda görülebilir. Hafif tiksinme de içeren bu bakışın sahibine maliyeti birkaç kaloriyi geçmiyor.

Susarak ve Göz Temasından Kaçınarak İletişim: Birbirleriyle konuşması gereken insanların iletişim kurmaktan kaçınması da aslında bir çeşit iletişimdir. Çünkü karşı tarafa düzenli olarak mesaj aktarma ve ondan mesaj alma süreci devam etmektedir (seni takmıyorum mesajı). Psikolojik harp olarak da bilinen bu iletişim şekli daha çok yeni evli çiftlerde görülür. İşi küslüğe vardırıp aylarca iletişmekten kaçınmayı başarmış çiftlerin olduğunu bizzat biliyorum. Bizzat.

“Hiç Bi Bok Bilmiyonuz, Konuşuyonuz” Küçümseyici Bakışı ile Tek Yönlü İletişim: Okuduğunu yarıda bırakmış, bilgili görünmekten ekmek yenebileceğini keşfetmiş yarı aydın kişilerin iletişim yöntemidir. Bu tür insanların yarı karanlık tarafı sürekli olarak aydınlık tarafına doğru büyür. Ben ne diyorum? Ne dediğimi biliyor muyum? Biliyorum bence.

Kendi Kendine İletişim: Masturbatif iletişim olarak da bilinen bu türe bir örnek, önceki maddenin parantez sonundaki cümleler verilebilir. Burada kişi kendi söylediğine kendi onay vererek veya itiraz ederek iletişimin temel özelliği olan çift yönlü mesaj akışını garantiler.

Uzaktan El Kol Hareketi Yaparak İletişim: İletişimde bulunmak istediği kişinin yanına gidemeyecek kadar üşengeç ve/veya korkak kişilerin başvurduğu bir yöntemdir.

 

Dokunarak İletişim

Vurarak İletişim: Toplumumuzda en doğal iletişim yöntemlerinden biridir. Karşı tarafa işlerin beklediğiniz gibi gitmediğini kuvvetli bir şekilde anlatmak istediğinizde kullanırsınız. Can acıtarak kendine getirme amacı taşır. Vurarak iletişimde temel amaç, mesajı vermek istediğiniz kişinin fabrika ayarlarına dönmesidir. Hani bir cihaz bozulduğunda orasına burasına vurup kendine getirmeye çalışırız ya, öyle bir şey. İletişimin çift yönlü olma özelliği burada yara alabilir. Neden yara alır? Vuruştan. Enseye tokat atma, vurarak iletişimin özelleşmiş bir uygulamasıdır. Erkeklerimizin içinde ani ve tarifsiz bir sevinç belirdiğinde veya karşısındakine hiç saygı duymadığında ensesine bir tokat atar.

Öperek İletişim: Yanaktan, elden, gıdıktan, enseden, belden, 18+’dan ve burada anamadığım birçok yerden öpme şekli vardır. Hepsinin yeri ve amacı farklıdır. Yeni tanıştığınız birinin gıdığından öpmeye kalkışmanız nefretle karşılanabilir. Varsayalım bu kişiyi öpmek istediniz ve hızlı davranıp gıdıktan öpücük almayı başardınız, o durumda yeni kişi Vurarak İletişime geçer. Buna literatürde iletişimler arası dikey geçiş denir.

Yanak Okşayarak İletişim: Büyüğün küçüğe sevgi gösterisi veya küçümseyenin küçüğü ezme belirtisidir. Avuç içi ile okşama merhamet, elin tersi ile okşama sakalların uzamış olması ile ilgili bir mesaj olabilir.

Sarılarak İletişim: Uzaktan gelenin veya uzaklaşmak isteyenin kullandığı bir şekildir. Sarılmak istediğiniz kişinin bel çevresi az buz değilse, sarılmaya çalışma esnasında ortaya komik görüntüler çıkar.

Kol Kıvırarak İletişim: Birisine bir şey yaptırmak isteyip bir türlü başarılı olamıyorsanız, önce kolunu kıvırıp ruhsal durumuna bi bakarsınız. Bir çöküntü hissederseniz hedefinize çok yakınsınız demektir. Karşı tarafta tık yoksa vurarak veya öperek iletişime geçebilirsiniz. Neresini öpeyim derseniz, ense derim. Bu gerilimli durumda enseden öpülme şahısta ruhsal çöküntüyü güvence altına alır.

Gıdıklayarak İletişim: Koltuk altı, ayak tabanı, baldır gibi beden bölgelerinin hafif, hızlı ve sürekli el hareketleri ile huylandırılmasıdır. Gıdıklanan kişi, istemsiz gülüşlerle iletişim döngüsünü tamamlar. Uzun süreli gıdıklamalarda kişinin altına kaçırması, ilave olarak gıdıklamanın uzun sürmesi sonucunda gözünden yaş gelmesi genel geçer gelenekler arasında müstesna yerini almıştır. Üst dudak ile burun arasındaki bölgenin tüy gibi hafif malzemelerle huylandırılması ise gıdıklamanın farklı evrim süreci ile ayrışmış bir uygulaması olarak bilinir.

Bu hafta Sessiz İletişimi inceledik. Haftaya Gürültülü İletişim konusuna dalınacak.

 

Okunma Sayısı: 734

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir